"На Унтервалю" оновлюється за підтримки УКФ і ДАРТ

У селі Підгайчики, що біля Львова, оновлюють туристичну локацію «На Унтервалю». Це музейно-культурний центр, що покаже мультикультурне минуле галицького села, де протягом 150 років аж до 1939 року компактно розвивались чотири культури: українська, німецька, єврейська та польська. Нова інтерактивна локація розкаже про унікальне поєднання в одній громаді цих культур. Оновлений простір відкриють на початку жовтня.

Уже зараз в музеї зусиллями місцевих активістів зібрана експозиція предметів побуту, культових речей, меблів, стародруків. Фонд музею налічує понад 100 унікальних експонатів.

«Це буде нова чудова локація для туризму, особливо цікава для тих, хто їде на екскурсію до Золочівського замку, Глинянського музею чи, наприклад, Унівської Лаври. Тут можна буде пізнати та переосмислити своє минуле. Ми розповідаємо та презентуємо побут українців, німців, поляків та євреїв, які жили тут до Другої світової війни. Розповімо історію домівок, покажемо хто тут мешкав раніше, як вони взаємодіяли, та що залишили й досі у традиціях, ландшафті, ментальності. А ще відтворюємо деталі кулінарних, обрядових та релігійних традицій чотирьох культур, які були тут колись. У перспективі в нас також можна буде власноруч створити та продегустувати цікавинки місцевої кухні», – розповів керівник проекту Станіслав Клосовський.

Музейно-культурний центр у Підгайчиках – стане простором, який об'єднує музей, громадський культурний центр, подієвий майданчик та мистецьку галерею у коморі.

Тут буде інтерактивна експозиція з модульним виставковим обладнанням, що залучатиме гостей до взаємодії, сучасна фотозона з використанням предметів спадщини, а ще живі історії з минулого. Окрім того, команда облаштує професійну систему освітлення, цілодобову вуличну експозицію,аудіогід українською, німецькою та англійською мовами та відкритий подієвий майданчик.

Ми надихалися досвідом минулого, досліджували громадські рухи та товариства в Підгайчиках 100 років тому і були вражені їхньою чисельністю та активністю. Водночас, подорожуючи Європою, побачили багато прикладів як поєднати в одному просторі живу історію та місце для розвитку громади, сучасне, цікаве. Це натхнення і вилилось у створення музейно-культурного центру “На Унтервалю”, – розповів керівник проекту Станіслав Клосовський.

Оновлена експозиція запрацює на початку жовтня.

Проєкт «Унтервальден 2.0.: реекспозиція Музейно-культурного центру «На Унтервалю» реалізується в межах партнерської програми «Культура.Туризм.Регіони» Українського культурного фонду, Державного агентства розвитку туризму.

Історична довідка

До 1939 року на території сучасних Підгайчиків було два поселення: українські Підгайчики та німецький Унтервальден. Там одночасно мешкали чотири нації: українці, німці, євреї на поляки. Під час Другої світової війни звідти примусово виселили німців та поляків, а євреїв знищили під час Голокосту. Відтоді майже 40% села стояли пусткою. Через політику Радянського союзу німецький Унтервальден спочатку перейменували в Підлісне, а потім приєднали до села Підгайчики. Релігійні споруди німців євреїв та поляків знищили або перетворили на склади та майстерні, а в їхні будинки поселили депортованих українців. Таким чином етнічний склад села та регіону кардинально змінився. Більше, ніж 50 років, колишні мешканці Галичини не могли повернутися додому. Так тривало аж до 90-х років, доки Україна повернула незалежність. Мультикультурний дискурс Галичини знову став актуальним у період 2010-х років. З 2016 року Підгайчики відвідують нащадки примусово виселених німців. Тоді ж розпочалась ініціатива з порятунку давнього німецького кладовища, що переросла у створенняя локального музейно-культурного центру.