ЩО ТАКЕ МКЦ "НА УНТЕРВАЛЮ"?
Ми громадська волонтерська ініціатива, що покликана широко впливати на розвиток особистості. МКЦ "На Унтервалі" засновано ініціативною групою та відкрито для громади села Підгайчики та гостей 3 листопада 2019 року. Поштовхом до створення нашого простору став всеукраїнський молодіжний табір "Тут і зараз" 16-17 серпня 2018 р.
Ми працюємо у двох напрямках:
історія - збереження локальної ідентичності через інструменти музейництва та просвітництва
сучасність - створення можливостей для розвитку, реалізації та дозвілля для членів громади села Підгайчики та наших гостей
Наша вулична виставка також і онлайн!
культурний центр - це комфортне місце для заходів: лекцій, майстер-класів, кінопоказів, настільних ігор, виставок чи невеликих вечірок
музейна експозиція, що формується, відображає унікальне поєднання в одній громаді української, німецької, польської та єврейської культур
ЩО У НАС НОВОГО?
У цьому розділі найактуальніші новини та напрацювання від нашої команди
У селі Підгайчики відкрили оновлений музейно-культурний центр «На Унтервалю», що показує мультикультурне минуле галицького села.
Кінець 1920-их років. Підгайчики біля Львова. Родина Івана та Анастасії Романівих не була бідною. Проте надзвичайно працьовитою. Іван - чоловік вирішив поїхати до Америки та спробувати своє щастя. А потім і дружину забрав з собою. Планували заробити грошей і повернутися. Доля закинула їх... у Нью-Йорк.
В 30-х роках минулого століття у Підгайчиках були майстрині, які ткали для себе, а також працювали на всесвітньо відомій килимарній фабриці Михайла Хамули в Глинянах.
Німці Галичини до Другої світової війни - це закриті спільноти, які берегли і плекали свою ідентичність. Тому мішані шлюби між німцями та іншими національностями були рідкістю. Та все ж були.
Уявіть, ви йдете вулицями, де граються діти і спілкуються між собою переважно українською мовою. Час до часу з однієї з хат лунає гучний крик жінки, звернений до своїх дітей...
У селі Підгайчики, що біля Львова, оновлюють туристичну локацію «На Унтервалю». Це музейно-культурний центр, що покаже мультикультурне минуле галицького села.
Коротко про те, як ми святкували наш перший День народження 8 листопада 2020 року та відкривали "Митецьку комору" виставкою живопису Марії Мазур-Олексів
Як виглядало традиційне німецьке Різво в Галичині? Цікаві факти
Підгайчики - село, в якому кожен почувається як вдома. Тут водночас рух і розвиток та тиха, затишок, спокій та велика спадщина чотирьох народів, що протягом століть творили і творять історію Галицького краю.
Коротко про те, як ми святкували наш перший День народження 8 листопада 2020 року та відкривали "Митецьку комору" виставкою живопису Марії Мазур-Олексів
10 людей та 8 годин копіткої праці знадобиось для того, щоб відновити сакральний вид цвинтаря
Скрині, килими, вишиття, посуд - речі сили, речі нашого минулого. Коротке відео про те, як в Підгайчиках бережуть минуле та розвивають сучасну культуру.
Традиційні галицька церква, дзвіниця, каплиця та цвинтар на могутньому пагорбі, оточені потужним кам'яним муром
23 лютого в музеї неймовірний хор Eteria із завершальним зимовим концертом давніх коляд
12 січня громада Підгайчик разом з гостями колядували, святкували в Музейно-культурному центрі "На Унтервалю"
3 листопада 2019 року Музейно-культурний центр вперше відкрив свої двері
15 вересня 2018 року відбулась перша українсько-німецька культурна зустріч "На Унтервалі"
17-18 серпня в Підгайчиках відбувся молодіжний табір "Тут і зараз", що стартував реноваційні роботи в центрі
Колонія Унтервальден заснована німцями-лютеранами з Північного Пфальцу 1784 року. Німці активно підтримували та розвивали привезені з батьківщини традиції, релігію, освіту, навіть стиль побудови будинків відрізнявся від українського. Вони привезли також нові (не властиві українцям) способи обробітку землі.Відомо, що 1808 року в «Унтервальдені» проживало 138 людей. Унтервальден хоч і засновувався на землях Підгайчиківського монастиря, проте одразу став окремим селом.
Після розпаду Австо-Угорської імперії (1919 р.) Галичина увійшла до складу Другої Речі Посполитої, тоді на теренах Галичини утворились нові одиниці адміністративно-територіального поділу — гміни. Унтервальден 14 липня 1934 року увійшов до складу гміни Погорільці, яка об'єднала крім того ще й Ганачів, Ганачівку, Станимир, Лагодів та Підгайчики.Станом на 1 січня 1939 року в Унтервальдені проживало 580 осіб: 60 українців, 20 латинників (греко-католиків поляків чи римо-католиків українців), 40 жидів та 460 німців.
У листопаді 1939 року німецьке населення виселено з Унтервальдену після підписання документів про "обмін населенням" між Радянським союзом та Третім Рейхом.